LPG Propan

Yaygın olarak "tüpgaz" adıyla bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ülkemizde ısıtma, ısınma ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek sızıntılara karşı kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafinelerde arıtılması ile veya doğalgazdan elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur. Gazın bileşimi %70 bütan, %30 propan’dır. Havadan ağır yanıcı bir gazdır.

LPG, tüpte hem sıvı hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu cihaz kullanılmaya başlandığında, üstte gaz halindeki LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG, buharlaşarak eksilen yeri doldurur. LPG basınç altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası 0 derecenin altında olduğu için normal sıcaklıkta hemen buharlaşır. Kolayca buharlaşabilmesi, LPG'yi diğer yakıtlara göre üstün kılan bir özelliktir. Basınç altında kolay sıvılaştırılabildiğinden çelik tüplerle rahatça depolanıp taşınabilir. Depolanabilir bir enerji kaynağı olması LPG’yi diğer pek çok enerji kaynağına göre üstün kılmaktadır.

LPG gazının özellikleri

LPG Gazının Kullanım Alanları

Seralgaz, Türkiye'nin en büyük üretim ve satış kapasitesine sahip firmalarından biri olan Ipragaz A.Ş.'nin yetkili resmi bayiliğine sahiptir.